Kew Garden Londyn

The Royal Botanic Gardens (Królewski Ogród Botaniczny), czyli Kew Garden założony został w 1759 roku, rozpościera się na terenie 121 ha, jest jedną z największych atrakcji Londynu, którą udało mi się zobaczyć przy okazji tegorocznej wizyty w stolicy Wielkiej Brytanii. Wizytówką  ogrodu jest Palm House (Palmiarnia) –  potężna konstrukcja z kutego żelaza i szkła z egzotycznymi roślinami. Najciekawiej zwiedza się go z poziomu podwieszanych chodników tuż pod główną kopułą, panuje tu jednak wysoka temperatura i bardzo duża wilgotność. Kew Garden słynie ze szklanych budowli – poza głównym budynkiem Palm House udało mi się zwiedzić również Temperate House – największy tego typu budynek na świecie, Princess of Wales Conservatory (Konserwatorium Księżnej Walii), w którym można zobaczyć rośliny z 10 stref klimatycznych oraz Davies Alpine House – najnowszą szklarnię z roślinnością alpejską (2006r).

Największe wrażenie zrobiły na mnie dwie najmłodsze atrakcje ogrodu botanicznego – Treetop Walkway oraz Sackler Crossing. Pierwsza z nich to oddana do użytku w 2008 roku platforma widokowa umieszczona na wysokości 18 m, w postaci ciągnącej się na długości 200 metrów ścieżki. Spacer wśród koron drzew robi niesamowite wrażenie, dla mnie nie co przerażające, kiedy całość konstrukcji trzęsła mi się pod nogami. Za projekt architektoniczny odpowiada biuro Marks Barfield Architects – stalowa konstrukcja z ażurową podłogą wygląda imponująco, zarówno z góry jak i z dołu. Sackler Crossing to natomiast most łączący dwa brzegi jeziora. Jego falisty przebieg nawiązuje do nieregularnej linii brzegowej, w połączeniu z oryginalną barierką w postaci słupów, wygląda jak wstęga rzucona nad taflę wody.

Na zwiedzanie ogrodu botanicznego dobrze jest przeznaczyć cały dzień, ze względu na rozległy teren i duża ilość atrakcji, nam sporo czasu zeszło na leżenie na ławce lub trawie, bo w Kew Garden nikt nie goni za bieganie po trawnikach.

foto: archiwum własneDodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.