Co szykuje się na Chelsea Flower Show 2015??

Chelsea Flower Show, jak już niejednokrotnie pisałam, to jedna z najstarszych wystaw ogrodowych ciesząca się niesłabnącą popularnością. Nie należny się jednak temu dziwić, bo kultura ogrodnictwa w Wielkiej Brytanii jest bardzo głęboko zakorzeniona. Na stronie Royal Horticultural Society na długo przed wystawą prezentowane są projekty ogrodów pokazowych  (tegoroczna edycja ChFS odbywa się w terminie 19-23 maja – wszystko o biletach znajdziecie TUTAJ). Dla mnie to początek wyczekiwania na kolejne ogrodowe perełki i trendy w projektowaniu 🙂 nie wszystkie są równie spektakularne jak na projekcie, inne -zupełnie odwrotnie, zachwycają realizacją. Poniżej prezentuję moją subiektywna listę najciekawszych projektów ogrodów i już nie mogę doczekać się maja 🙂

Na początek moi coroczni faworyci, czyli The Telegraph Garden , proj. Marcus Barnett (1) oraz The Chatsworth Garden by Champagne Laurent-Perrier, proj. Dan Pearson (2).

Muszę przyznać, że pierwszy nieco mnie rozczarowuje, bo choć zakładam, że będzie piękny, to wydaje mi się nieco wtórny – pamiętacie rok 2013?? Ja pamiętam bardzo dobrze, bo miałam okazje oglądać ten ogród na żywo. No cóż – przełomu tu nie oczekuję, a szkoda, bo zazwyczaj The Telegraph Garden wyznaczał nowe trendy, ale może się mylę?? Jeśli chodzi o Laurent-Perrier Garden – będzie naturalistycznie, z leśna nutą??? Ciężko mi zinterpretować ten szkic, więc czekam z niecierpliwością na realizację.

The Morgan Stanley Healthy Cities Garden, proj. Chris Beardshaw (3) oraz The Homebase Garden – Urban Retreat, proj. Adam Frost (4).

Chris Beardshaw, pomimo uznania w środowisku, nigdy mnie nie zachwycał – nie moja estetyka. Tym razem patrzę na jego projekt zdecydowanie przychylniej – chyba za sprawą cortenu (tak przynajmniej sobie dedukuję 🙂 ) przebijającego się przez zarośla. Projekt Adam’a Frost’a natomiast jest może trochę zachowawczy, ale możliwe że wyjdzie  z tego całkiem ciekawy efekt końcowy – zdecydowanie nadający się do przeniesienia na przydomowy ogród.

The Brewin Dolphin Garden, proj. Darren Hawkes Landscapes (5) – dużo się tu dzieje, powodzenie tego projektu zdecydowanie będzie zależało od dobrego dobrania materiałów, a że kamień bardzo lubię czekam na efekt końcowy. The Cloudy Bay Garden in association with Vital Eart, proj. Harry and David Rich (6) – jak na razie ten ogród uwiódł mnie najbardziej, mam nadzieję, że rzeczywistość mnie nie rozczaruje.

Na koniec dwie najbardziej zaskakujące projekty – The Beauty of Islam with Al Barari Firm Management LLC, proj. Kamelia Bin Zaal (7), czyli odrobina egzotyki z Dubaju, choć w rzeczywistości nawiązującą do starożytnych ogrodów Islamu. The Viking Ocean Cruises Show Garden, proj. Alan Gardner (8) – prostota i umiarkowane wykorzystanie środków już nieraz przynosiło znakomite rezultaty – zobaczymy jak sprawdzi się to w tym wypadku.

 źródło: www.rhs.org.uk

 Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.