Chelsea Flower Show 2016 – zapowiedź

Koniec zimy to jednoznaczny sygnał, że zbliża się pora na projekty ogrodów pokazowych na Chelsea Flower Show. Podobnie jak w roku poprzednim, przedstawię Wam moje wstępne typy – ciekawe jak wyjdą realizacje. Muszę przy tym wspomnieć, że po chyba trzech lata posuchy, wraca mi nadzieja na wysyp wspaniałych ogrodów pokazowych na Chelsea – zdecydowanie bez problemów (w odróżnieniu od lat poprzednich) wybrałam kilka, które mnie zaciekawiły i z niecierpliwością czekam na ich realizację (kolejność prezentacji przypadkowa). Jak wiele razu już pisałam, warstwa interpretacyjna (tak powszechna w ogrodach pokazowych) do mnie nie przemawia. Jako zadeklarowana realistka patrzę na ogród, jako na spójna całość oraz na jego charakterystyczne detale i ciekawe elementy kompozycyjne, materiały. Historie zagubionych ogrodów, poszukiwania źródeł, metaforycznych obrazów itd. do mnie nie przemawiają, więc moje spojrzenie na ogrody pokazowe może być nieco odmienne od ogółu – no ale nie ukrywam, że wybór jak zawsze w 100 % subiektywny.

1. The Brewin Dolphin Garden – Forever Freewalk, projekt Rosy Hardy

Przy odpowiednim doborze materiałów i nasadzeń może to być ciekawe założenie – ścieżka wśród bylin – jest to ostatnio jeden z moich ulubionych elementów ogrodów. Jednym słowem mogę się nim zachwycić lub szybko ominąć – czekam na efekt.

01_ChFS-2016_The-Brewin-Dolphin-Garden

1. Cloudy Bay Garden, projekt Sam Ovens

Nie będę ukrywać jeden z moich faworytów – choć sama wizualizacja nie mówi za dużo, ja za sprawą pomostu/pawilonu już jestem kupiona. Nie mogę doczekać się realizacji.

02_ChFS-2016_Cloudy-Bay-Garden

3. Garden in Melbourne, projekt Charlie Albone

Formowane rośliny, naturalistyczne rabaty, strumień wodny i ciekawy pawilon – to może być piękny  ogród pokazowy.

03_ChFS-2016_-Garden-in-Melbourne

4. The Hartley Botanic Garden, projekt Catherine MacDonald 

Jestem ciekawa jego realizacji, najbardziej szklanego pawilonu i zestawienia nasadzeń

04_ChFS-2016_The-Hartley-Botanic-Garden

5. L’Occitane Garden, projekt James Basson MSGD

Zastanawiam się czy to będzie udana realizacja – kamienne siedzisko obawiam się, że może w ogóle do mnie nie trafić, ale krajobrazy Prowansji są dosyć pociągające.. Zobaczymy.

05_ChFS-2016_L'Occitane-Garden

6. LS Smart Garden, projekt Hay Joung Hwang

Tak jak hasło inteligentny dom, podobnie inteligenty ogród, są dla mnie trochę szumne. Jednak sama idea bieli w architekturze ogrodu, dodatkowo ze skandynawskim charakterem przemawia do mnie jak najbardziej.

06_ChFS-2016_LS-Smart-Garden

7. The Morgan Stanley Garden, projekt Chris Beardshaw

Przyznaję, nie jestem fanką ogrodów Chris’a Beardshaw’a, ale ten zdecydowanie przypadł mi do gustu – aczkolwiek chyba jest to już odgrzewany temat na Chelsea – ale może tylko ja widzę pewne podobieństwo do wcześniejszych ogrodów, zobaczcie sami TU i TU

07_ChFS-2016_The-Morgan-Stanley-Garden

8. The Royal Bank of Canada Garden, projekt Hugo Bugg

Zdecydowanie moja pierwsza trójka – czekam, czekam i doczekać się nie mogę. Szczególnie, że debiut Hugo Bugg’a na ChFS 2014 był bardzo udany – zdecydowanie czuję projektowe wibracje.

08_ChFS-2016_The-Royal-Bank-of-Canada-Garden

9. The Telegraph Garden, projekt Andy Sturgeon FSGD

Ogrody The Telegraph Garden zazwyczaj są udane, więc i w tym roku są w moich oczach niejako zobowiązani 😉 zresztą, rzucić mi corten i jestem już fanką projektu.. 😉

09_ChFS-2016_The-Telegraph-Garden

źródło: www.rhs.org.ukDodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.